Connect with us

Güncel

Sezai Temelli: “Suriye’den çıkacak, iktidardan gideceksin”

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, “Sizin emperyal heveslerle oraya yerleşmeniz, ÖSO’cuları oraya taşımanız çözüm olmaz. Geçen gün diyor ki, Suriye’de huzur olmazsa Türkiye’de huzur olmaz. E huzuru bozan sensin. Suriye’den çıktığında da iktidardan gideceksin”

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin grup toplantısında konuştu.

Temelli, hapishanelerde işkence iddialarının artarak devam ettiğini ve önlem alınmadığını vurgulayarak

“Cezaevlerindeki son duruma baktığımızda yaşananların AKP iktidarının cezaevi siyaseti olduğunu görürüz. AKP iktidara geldiğinde Türkiye’de cezaevlerinde 55 bin kişi varmış. Bugün 230 bin kişi var. AKP 16 yıl boyunca, sadece cezaevi nüfusunu artırmakla kalmamış. Adli kontrol denetiminde yaklaşık 490 bin kişi var. Ya imza atıyorlar ya da yurt dışına çıkış yasakları var. Bazen haftada bir bazen haftada iki. Yani memleket cezaevi olmuş durumda. Tam da bu noktada bakanlar açıklama yapıyor. Yatırım yapıyoruz diye. 38 tane cezaevi yapmakla övünüyorlar. Cezaevi yatırımıyla övünen iktidarlara faşist iktidar denir. Bugünkü de bunu yapıyor.”

Hapishanede 70 bin öğrenci var

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin de “barış” dediği için tutuklandığını ifade eden Temelli, “Bugün cezaevlerinde 70 bin öğrenci var. Bir çok ilçeden daha fazla bir nüfus. Bir çok üniversite nüfusundan daha fazla öğrenci cezaevinde. Ve bu 16 yıldır devam eden siyasetin, savaş politikasının baskı rejiminin sonucu. Öğrencilerin birçoğu 12 yıl, 16 yıl hüküm almış durumdalar. Bu anlamıyla da cezaevi politikası sistematik bir AKP politikasıdır. Bu politikaya karşı da mücadelemizi yükseltmek ve tüm tutsaklarımızın özgür kalmasını sağlayana kadar da mücadelemizi sürdürme kararlılığındayız” şeklinde konuştu.

Hükümet savaşı yükselterek kendi iktidarını sürdürmeyi düşünüyor

Suriye’de son bir kaç gündür yaşanan gelişmelere de değinen Temelli, “Dün gece, kimyasal silahla ilgili BMGK olağanüstü toplantısı oldu. ABD’nin bir karar çıkarmaya çalışması, karar çıkmazsa bile Suriye’ye müdahale edeceğini açıklaması. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’nın Trump ile konuşması ve kimyasal silah kullanılmışsa müdahale edilmesini istemesi… Tabi bu görüşmeyi yaparken araya da gümrük vergileri mevzusunu çıkarıyor. Suriye’de ölen insanların değeri açısından çok önemli bir not. Ya siz oraya, hassasiyetinizi belirtiyorsunuz, telefon açıyorsunuz, araya da çelik endüstriyle ilgili gümrük işi konuşuyorsunuz. Bu nasıl bir hassasiyet, sizin gözyaşlarınız timsah gözyaşları. Kaldı ki kimyasal silah kullanılıp kullanılmadığını bilmiyoruz. Ama daha önce kullanıldığını biliyoruz.

Bu kimyasalların nereden gittiğini biliyoruz. Günü geldiğinde, bu belgelerle aslında bütün dünya aydınlanacak. Günü geldiğinde, bu kimyasalları oraya yollayanlar da yargılanacak. Bugünkü iktidar, Suriye’de çözüme kavuşulması için adım atmıyor. Tam tersine, savaşı yükselterek kendi iktidarını sürdürmeyi düşünüyor. İnsanlar kimyasalla ölmesin topla tüfekle ölsün mü? İnsanlar hava saldırısında ölünce meşru topla tüfekle ölünce meşru, kimyasalla ölünce mi meşru değil. Çocuklar ne kimyasalla ölsün, ne bombayla ölsün, ne kurşunla ölsün. Afrin meselesi, en az Duma meselesi kadar önemlidir. Afrin’e yaklaşımınızla Duma’ya yaklaşımınız aslında sizin tüm zihniyetinizi ortaya koyuyor. Suriye’de, demokratik çözümden bahsedenler, ÖSO’nun talanını, yağmasını görmezden geliyor.

‘Meclis’e de kayyum atandı’

Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın geçtiğimiz hafta HDP’li Meclis Başkanvekili Mithat Sancar’ın yönetmesi gereken birleşimi kendisinin yönetmesi kararına da tepki gösteren Temelli, “Bu kayyumcular o kadar akıllarını kayyumla bozmuşlar ki Suriye’ye kayyum atıyorlar. Hızlarını alamıyorlar Meclis Başkanı bile kendini kayyum atıyor. Bu kayyumcu akılla her şeyi halledebileceklerini sanıyorlar. Halledemeyeceklerinin sonuçlarını da kısa sürede yaşıyorlar. Bakın Yenikapı üçlüsü, yeri geliyor Suriye üçlüsüdür” dedi.

‘Akkuyu’yu yapan firma Çernobil’i yapan firmadır’

“Akkuyu’yu yapan firma Çernobil’i yapan firmadır” diyerek, geçtiğimiz hafta temeli atılan Mersin Akkuyu’daki nükleer santral yapımına tepki gösteren Temelli, “Akuyu’yu yapan firma, Çernobili yapan firmaysa, Çernobil’de olanın, Akkuyu’da başımıza gelmeyeceğini kim garanti edebilir. Kaldı ki bu firma henüz mali sorunları da çözmüş değil. Kaldı ki Akkuyu fay hattında. Kaldı ki Mersin’de yaşayanlar bu santrali istemiyor. Ama kimse Akkuyuluları, Mersinlileri dinlemiyor” ifadesini kullandı.

Hala bir şansınız var, Selahattin Demirtaş size tane tane bunu anlatır

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun dokunulmazlıkların kaldırılması konusunda “HDP’lilere anlattık, arkadaşlarımıza anlatamadık” sözlerine tepki gösteren Temelli, “Bizde fil hafızası var sayın Kılıçdaroğlu. Bak size bir şey hatırlatayım. Biz nezaketimizi kaybetmek istemiyoruz. İçlerine düştükleri üslup içine düşmek istemiyoruz. Tarih 7 Mart 2016 , dosya falan yok ortada. Kılıçdaroğlu diyor ki ‘ben dahil tüm dosyaları getirin’. 12 Nisan’da AKP getiriyor. Yeşil ışığı yaktınız. Biz iktidar olunca da böyle bir muhalefetin bize nasip, olmasını istiyoruz. Yine bir televizyon programında ‘Anayasaya aykırı ama evet diyeceğiz.’ Şimdi de diyor biz ‘HDP’lilere anlattık.’ Biz böyle bir şeye ikna olmadık ki. Tam tersine, biz size çok anlattık. Ama siz bizi dinlemediniz. Şimdi bunun günahını böyle çıkaramazsınız.

Biz size o tarihte dedik ki dokunulmazlık düzenlemesi sadece dokunulmazlıkların geçici olarak kaldırılması değildir. Tek adam rejimini kurmak, muhalefeti sindirmek için yapılmaktadır. Siz bunları dinleyeceğinize ‘evet’ dediniz. Anayasa mahkemesine de götürmediniz. Herkes anladı bir tek siz anlamadınız. Ama hala bir şansınız var, Edirne Cezaevine gidebilirsiniz. Selahattin Demirtaş size tane tane bunu anlatır. Giderken Kandıra’ya uğramayı da unutmayın” dedi.

Temelli, “Kendi bakanları açıklama yapıyor, diyor ki ‘FETÖ ile mücadele tamamdır’ ama açıklama yapıyorlar OHAL devam edecek diye. FETÖ ile mücadele ettikleri yok. Mahkeme salonlarında FETÖ ile ittifakları sürüyor. Bunun örneği yarın Sincan’da 16 Nisan’da Silivri’de. Gelirseniz bu ittifakı da görürsünüz.  Anayasaya aykırı ama evet dediniz. Anayasa mahkemesine götürmediğiniz için bu uygulama sürüyor. Hiçbir yargıç da cesaret gösterip Anayasa Mahkemesi’ne taşımadığı için anayasaya aykırı yargılamalar sürüyor. Bu yargının, düştüğü çıkmazdır. Ana muhalefet partisi AYM’ye götüremiyor, OHAL rejimi her yerde kendini var ediyor” diye konuştu.

 

Günün Haberleri

More in Güncel