Connect with us

Güncel

SMF: Asgari değil yaşanabilir bir ücret istiyoruz

SMF MYK asgari ücret konusunda yazılı bir açıklama yaparak “AKP/Erdoğan iktidarının yolsuzlukları teşhir oldu, bizden çaldıklarıyla ayakta duruyorlar; Asgari değil yaşanabilir bir ücret istiyoruz” dedi

Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) yazılı bir açıklama yaparak “Asgari değil yaşanabilir bir ücret istiyoruz!” dedi.

Meclis’te devam eden bütçe görüşmelerinin önemli bir gündemini de asgari ücrete yapılacak olan zam oluşturuyor. SMF konuya ilişkin yaptığı açıklamada, AKP/Erdoğan iktidarının yolsuzlukları teşhir olurken emekçilerden “fedakârlık” beklediğini belirtti.

“Bizden çaldıkları ile iktidardalar”

SMF açıklamasında, “Kapitalist sömürü düzeni tüm dünyada yüz milyonlarca insanı yoksulluğa, açlığa mahkûm ederken, azınlık bir sömürgeci burjuva ise her gün zenginliklerine zenginlik katıyor. Emperyalist-kapitalist düzenin insanlar ve onun parçası olduğu doğa üzerinde yarattığı tahribat her geçen gün artıyor ve derinleşiyor.

Emperyalist-kapitalist dünya gericiliğinin ülkemizdeki temsilciliğini ise 15 yıldır işçi-emekçi düşmanı faşist AKP/Erdoğan iktidarı sürdürüyor. 17-25 Aralık, Man Adası, Panama Belgeleri, Reza Zarrab davası ile yolsuzlukları teşhir olan AKP/Erdoğan iktidarı, bizden çaldıklarıyla iktidarını ayakta tutuyor. Emekçilere yönelik hak gaspları AKP iktidarları döneminde artmış, grev yasaklamaları olağan hale gelmiştir. ‘Milli güvenliği’ tehdit bahaneleriyle OHAL hukuksuzluğunun da arkasına sığınan AKP/Erdoğan iktidarı patron dostu politikalarını geliştirmiştir.” ifadeleri yer aldı.

“Açlık sınırının altındaki ücrete mahkum değiliz”

SMF temel ihtiyaçlara yapılan zamlarla, emekçilerin ücretinin enflasyon karşısında eridiğini ve açlık sınırında yaşamaya mahkum edildiklerini belirterek açıklamasına şöyle devam etti;

“Bizden çaldıklarıyla zenginliğine zenginlik katan AKP/Erdoğan iktidarı, emekçilerden ise ‘fedakârlık’ bekliyor. Asgari ücret gibi, işçi sendikalarının belirlediği açlık sınırının dahi altında olan bu ücrete mahkûm değiliz.

Bizler asgari değil, temel ihtiyaçlarımızı karşılayabileceğimiz, sosyal, kültürel ve siyasal yaşama daha aktif katılabileceğimiz bir ücret ve çalışma hayatı istiyoruz. Asgari değil, yaşanabilir bir ücret talep ediyoruz.

AKP/Erdoğan iktidarının temel haklarımıza yönelik saldırılarına, işçiler-emekçiler üzerindeki baskılarına karşı sınıf mücadelesini yükseltelim.”

 

Günün Haberleri

More in Güncel