Connect with us

Güncel

TDİ 19 Aralık katliamını protesto etti

Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi 19 Aralık katliamını protesto etmek ve hayatını yitirenleri anmak için Bakırköy Hapishanesi önünde bir araya geldi

TDİ, 19 Aralık katliamında yaşamını yitirenleri andı ve o günden bugüne değişen hiçbir şeyin olmadığını söyledi.

Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi (TDİ) İstanbul’da bulunan Bakırköy Hapishanesi önünde bir araya gelerek 19 Aralık 2000 katliamını protesto etti.

TDİ adına açıklama yapan Arzu Aksakal,  “Toplumsal mücadele büyüdükçe, bu mücadele sokaklara yansıdıkça hapishaneler, mücadelenin önemli alanlarından biri haline gelir. Devletin dışarıda kontrolü sağlama politikaları içeriye de yansır” dedi.

“Tutsakları yalnız bırakmayacağız”

Aksakal 19 Aralık katliamını Hitler’in gaz odalarına benzediğini ifade etti ve, “Tıpkı bundan tam 17 yıl önce 19 Aralık 2000’de olduğu gibi. 19 Aralık 2000, bu toprakların tarihinde bir milattır. Devletin şiddet ve zorbalığının en açık göstergesidir. Devletin 20 zindanda birden eş zamanlı olarak gerçekleştirdiği katliamın tarihi. Adına ‘Hayata Dönüş’ dedikleri 28 devrimci tutsağın katledildiği, yüzlercesinin de yaralandığı tarih” dedi.

19 Aralık’tan bu yana hapishanelerde hiçbir şeyin değişmediğine dikkat çeken Aksakal, “17 yıl önce devrimcileri zindanlarda yakanlar, katledenler, bugün tutsakları ring araçlarında diri diri yakmaya, işkencelerde katletmeye, tecritle ve ‘tek tip elbise’yle yıldırmaya çalışıyor. Devrimci tutsaklar zindanlardan ‘tek tip elbise’ giymeyeceklerini ve mücadeleye hazır olduklarını haykırıyor. Onların beton duvarlar, dikenli teller ve demir parmaklıklar ardındaki mücadelesinde; bizler, devrimci tutsakların yoldaşları, aileleri ve yakınları olarak onları yalnız bırakmayacağız, tek tip dayatmasına izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

 

 

Günün Haberleri

More in Güncel