Connect with us

Güncel

TDK ‘müsait, boyalı, yollu, taze’ gibi cinsiyetçi kelimelerin sözlükten çıkarılmasına itiraz etti

Türk Dil Kurumu sözlüğünde yer alan ve mahkeme tarafından çıkarılması istenen “müsait, boyalı, yollu, taze” gibi kimi cinsiyetçi kelimelerin kaldırılması yönündeki mahkeme talebine itirazda bulundu

 

Halkevleri Eş Genel Başkanı Dilşat Aktaş, 2015 yılında Türk Dil Kurumu (DTK) tarafından yayımlanan sözlüklerde ve kurumun internet sitesinde yer alan “müsait, boyalı, yollu, taze, oynak, kötü yola düşmek, esnaf, kötüleşmek, serbest” gibi kimi cinsiyetçi kelimelerinin çıkarılması talebiyle kuruma başvurdu. Başvurusunun reddedilmesi üzerine idare mahkemesine dava açan Aktaş, dilekçesinde sözkonusu kelimelerin kadına yönelik şiddeti ve cinsiyet ayrımcılığını arttırdığını, önyargıları besleyici etkileri olduğu belirtip, bu durumun Anayasa’nın 10/2 maddesinde ve Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelere aykırı olduğu vurgulandı.

Yapılan başvuru sonucunda TDK’den bu kelimelerin çıkarılması yönünde mahkeme karar verdi. TDK ise bu durumu itiraz ederek, itiraz gerekçesi olarak da “Kelimelerin sözlüklerden yargı yoluyla çıkarılabilmesi yolu açılırsa TDK’nin işlevsiz hale geleceğinden kaygı duyulmaktadır” diye belirtildi.

Günün Haberleri

More in Güncel