Connect with us

Güncel

TSK sınırda ‘tampon bölge’ oluşturmayı amaçlıyor

Federe Kürdistan Bölgesi sınır hattında “tampon bölge” oluşturmayı amaçlayan TSK, özellikle Bradost bölgesindeki hareketliliğini arttırdı. Bölgeye Habur Sınır Kapısı üzerinden de askeri sevkiyat gerçekleştirildi

Bahar aylarının gelmesiyle birlikte Federe Kürdistan Bölgesi sınırında bulunan Şırnak ve Hakkari’nin kırsal alanlarındaki askeri operasyonlar da hız kazandı. Binlerce asker ve korucunun katılımıyla sürdürülen operasyonların yoğunlaştığı noktaların başında ise, sınır hattında bulunan Şırnak’ın Cudi Dağı bölgesi ile Hakkari’nin Çukurca ilçe merkezine yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta bulunan Ertoş Bölgesi ve Şemdinli’nin Derecik Belde kırsalı geliyor.

Sınırda tampon bölge hazırlıkları 

Savaş uçakları ve helikopterler ile sık sık bombardımana tutulan sınır hattındaki söz konusu bu bölgelerde geçtiğimiz yıllarda yapımına başlanılan “güvenlik” yollarının ardından, yeni askeri üs noktaları için de çalışmalara hız verildi.

Özellikle yıllardır yasaklı olan ve aylar süren yoğun çatışmaların yaşandığı Çukurca’daki Ertoş bölgesi kırsalında çok sayıda askerin sınır ihlali yaparak, Federe Kürdistan Bölgesi topraklarında konuşlandığı biliniyor. Burada da yine tampon bölge oluşturmaya yönelik yeni askeri üs noktaları yapımı için bir süre önce başlanan çalışmalar devam ediyor.

Bradost bölgesinde askeri hareketlilik

Bir yandan sınır hattında tampon bölge oluşturmaya çalışan Türkiye, diğer yandan da Federe Kürdistan Bölgesi sınırları içerisindeki askeri hareketliliğini son dönemde arttırmış durumda. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile diğer hükümet yetkilileri tarafından sık sık dillendirilen sınır ötesi operasyon açıklamalarının ardından, Hewlêr’in Sîdekan kasabasındaki Bradost bölgesine helikopterler ile çok sayıda asker sevk edildi.

Bu sevkiyatın ardından bölgede mevziler kazmaya başlayan askerler ile HPG’liler arasından son günlerde kimi çatışmalar da yaşandı.

Bazı basın yayın organları tarafından da görüntülenen askeri hareketlilik ve çatışmalar hakkında Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) bu güne kadar yapılmış herhangi bir açıklama ise yok.

Habur’dan askeri sevkiyat

Bu ayrıntıların yanı sıra Silopi’de bulunan Habur Sınır Kapısı üzerinden de bölgeye askeri sevkiyatın yapıldığı bilgisine ulaşıldı. Son bir ay içerisinde yaklaşık 50 araçtan oluşan iki büyük askeri konvoy, Habur Sınır Kapısı’nın hemen karşısındaki Halil İbrahim Sınır Kapısı’ndan Federe Kürdistan Bölgesi’ne geçti. Brandalar ile kapalı zırhlı araçların bulunduğu TIR’ların da yer aldığı konvoyun Zaxo üzerinden Duhok kentine doğru gittiği öğrenildi.

Yapılan bu sevkiyatlar ile Bradost bölgesindeki askeri hareketliliğin önümüzdeki günlerde daha da artacağı tahmin ediliyor. (Mezopotamya Ajansı)

Günün Haberleri

More in Güncel