Connect with us

Güncel

Yeni KHK ile tüm tütün işlemlerine düzenlemeler getirildi

Bugün yayınlanan 696 sayılı KHK ile tütün ve tütün mamullerinin üretimden satışına kadar tüm aşamalarına yeni düzenlemeler getirildi

Tütün tohumlarının taşınması ithali ve ihracı, tütün üretimi, tütünlerin alımı satımı, tütünlerin işlenmesi depolanması ile tütün fireleri, tütün işleme tesislerinin kurulması, üretim izni, proje tadilatı, yer değişikliği ve her türlü devir işlemleri ile bu işlemlerin kontrolü Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülecek. KHK ile birlikte tütün, üretiminden satışına kadar her aşamada bakanlık tarafından denetlenecek ve vergilendirilecek.

Tütün üreticileri ve satıcıları KHK ile gelen değişiklik öncesi Adıyaman ve İstanbul’da “Tütünüme dokunma” eylemleri düzenlemişti. Adıyaman’da tütün yasağına karşı eylem yapan tütün üreticisi binlerce kişiye polis cop ve tazyikli suyla saldırmış ve 96 kişi gözaltına alınmıştı.

Tütün üreticileri, satıcıları ve toptancıları, Eminönü İskele Meydanı’ndan hükümete bir kez daha, “Ekmeğime dokunma, yasayı geri çek ” uyarısında bulunmuştu. Adıyaman’da tütüncülere yapılan polis saldırısını kınayan tütüncüler, kıyılmış tütüne yasak getiren Torba Yasası geri çekilene kadar mücadeleyi sürdüreceklerini vurgulamıştı.

Günün Haberleri

More in Güncel