Connect with us

Güncel

Yoksula OHAL: Faşizm, Zengine OHAL: Milyon dolarlar

HDP Ekonomi Komisyonu Sözcüsü Garo Paylan OHAL’le birlikte zenginlerin sayısının yüzde 60 arttığını ve AKP’nin yoksullardan aldığı vergilerle yandaşlarını zenginleştirdiğini söyleyerek, “Uyanmamız lazım soyuluyoruz” dedi

 

OHAL ilan edildiğinde Türkiye’deki milyoner sayısı 93 bin civarındayken, 3’üncü yılına giren OHAL, milyonerlerin sayısını yüzde 60 oranında artırdı. Böylece 50 bine yakın kişi OHAL döneminde yeni milyoner oldu.

OHAL ilan edildiğinde Türkiye’deki milyoner sayısı 93 bin civarındaydı. OHAL’le sayıları yüzde 60 oranında arttı. HDP Ekonomi Komisyonu Sözcüsü Garo Paylan, AKP’nin yoksullardan aldığı vergilerle yandaşlarını zenginleştirdiğini söyleyerek, “Uyanmamız lazım soyuluyoruz” dedi.

Mezopotamya Ajansı’na değerlendirmelerde bulunan Paylan, Türkiye bankalarında bulunan paraların dağılımına ilişkin bilgi paylaşarak şunları söyledi: “81 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının bankalarda toplam 1 trilyon 600 milyar lirası var. Bu bir trilyon 600 milyarın bir trilyonu şuanda yalnızca 140 bin kişinin elinde. Yani bu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının binde ikisine tekabül ediyor. Bu anlamda servetin büyük bir bölümü küçük bir azınlığın elinde. Geniş kesimi de yoksullukla baş etmeye çalışıyor ve borçlar altında eziliyor. Bakın bir trilyon 600 milyar mevduat var 2 trilyon 300 milyar TL borç var. Yani bu bir trilyon 140 bin kişinin elinde toplanıyor. Bu AKP iktidarının yarattığı savaş ekonomisi ve seçim ekonomisinin sonuçlarıdır.  Ve aynı zamanda yıllardır eleştirdiğimiz vergi politikalarının sonuçlarıdır. Para kazananlardan rant elde edenlerden vergi alınmıyor, geniş kesimlerden vergi alınıyor bu vergiler de küçük bir azınlığı zenginleştiriyor.”

Zenginleştirdiği kişiler AKP siyasetini finanse ediyor

AKP iktidarının kamu ihaleleri üzerinde kendi seçimlerini finanse ettiği yorumunda bulunan Paylan, yine kamu ihalelerinin Türkiye’de üç firmaya yani Limak-Cengiz-Kolin firmalarına verildiğini aktardı. “Bu hem kendi yandaşlarını zenginleştirmesi, hem de o zenginleştirdiği kişiler üzerinden siyasetin finanse edilmesidir” diyen Paylan, “Diyelim ki birkaç milyarlık ihaleler belli bir gruba veriliyor o gruptaki belli kaynaklar AKP’nin siyasetini finanse etmek için kullanılıyor. Yani Erdoğan kendi oligarklarını yaratıyor ve onlar üzerinde de siyasetini finanse ediyor” şeklinde konuştu.

Yoksullar daha da yoksullaştı

Türkiye’de kişi başına düşen gelirin düştüğünü belirten Paylan, “2008 yılında kişi başına düşen milli gelir 11 bin dolar iken bugün 10 bin doların altına düşmüş” dedi. Türkiye ekonomisinde ise her hangi bir büyümenin kaydedilmediğinin altını çizen Paylan, “Yoksullar daha da yoksullaştı ama Erdoğan’ın yandaşları zenginleşti. Küçük bir kesim zenginleşti. Bu siyasetin sonucudur. Ve bu sürdürülemez” uyarasında bulundu.

Sermaye kaçıyor

6 bin yabancı sermayedarın Türkiye’yi terk ettiği yönündeki bilgilere de değinen Paylan, önceki yıllarda AKP iktidarını finanse eden sermayenin Türkiye’den kaçmaya çalıştığını söyledi. Paylan, “Yerli sermaye de ülkeyi terk ediyor. Ancak daha fazla faizle, daha fazla enflasyon ile daha fazla döviz kuru ile yoksullardan aldığı vergiler ile bu sistemi sürdürmeye çalışacak. Bu da vatandaşların daha da yoksullaşmasını getirecek. Onun için bu durum sürdürülemez” diye konuştu.

 

Günün Haberleri

More in Güncel