Connect with us

Güncel

Yunanistan Dışişleri Bakanı:Türkiye ile savaş kaçınılmaz değil

Türkiye ile Yunanistan arasında ki krize neden olan konulardan kaynaklı karşılıklı tehditkar açıklamalar devam ediyor. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias yaptığı açıklamda iki ülke arasındaki savaşı kaçınılmaz olarak görmediğini söyledi

Türkiye ile Yunanistan arasında darbeci askerler üzerinden başlayan gerilim iki Yunan askerin yanlışlıkla Türkiye  sınırını  geçtiği için Türkiye tarafından tutuklanması daha üst bir evreye taşındı.

Öyle ki karşılıklı olarak birbirini tehdit eder duruma gelindi. Son olarak Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias, Alman Der Spiegel’e yaptığı açıklamada Türkiye ile barış içinde bir arada bulunmanın alternatifi olmadığını ve iki ülke arasındaki savaşı kaçınılmaz olarak görmediğini söyledi.

Kocias, dostane tavırlarının ve askeri meydan okumalara diplomasiyle yanıt verme isteklerinin zaaf olarak değerlendirilmemesi gerektiğini söyledi. “Ciddi bir mali kriz döneminden geçen Yunanistan’ın Türkiye ile silahlanma yarışına dayanabilir mi?” şeklindeki soruya ise Kocias, Yunanistan’ın Türkiye’deki mali kaynaklara ve teknik altyapıya sahip olmadığını, ancak saldırı ve savunma silahlarının satın alınmasının arasında fark olduğu belirterek şöyle devam etti:

“Sınırlı harcamalı savunma diye bir şey var. Ekonomik potansiyelimize göre biz, savunmamızı güçlendiriyoruz. İyi personelimiz ve silahlarımız var. 6 adet Alman menşeili denizaltımız, denizlerde korkunç bir silah. Türkiye uçak gemisi gibi büyük projelere yatırım yapıyor, fakat Yunanistan’ın 2 bin adası var.”

Günün Haberleri

More in Güncel