Connect with us

Editörün Seçtikleri

Zehirli sarmaşık: Merve Aksak

Merve bu alemin en varlıklısı, en kudretlisi ve en kötüsü. Muhkem bir kale gibi olan lüks villasında yaşıyor. İdealize edilene uygun bir aile hayatına, yakışıklı ve kariyer sahibi bir kocaya, güzel ve prensesler gibi yetiştirilen bir kız çocuğuna, bir de yabancı uyruklu hizmetçiye sahip. Onun kariyeri ise bu aileyi, bu yaşam tarzını ebed müddet ayakta tutmak ve düşmanlarının zehirli sarmaşığa dolanıp boğulmalarını sağlamak

Funda Cantek / Gazete Duvar

Kötülüğün cezbedici bir yanı olduğuna çoktandır eminim. İyilik bazen öyle sefilce, öyle umarsızca ve gençlerin tabiriyle öyle ezikçe bir tavır haline geliyor ki, böyle birini ekranda/perdede/sahnede falan gördüğünüzde tutup silkelemek istiyorsunuz. Hani Yeşilçam filmlerinin, kötülerin incelikli planlarıyla çarpıtılmış enformasyonlar, yanlış anlaşılmalar, karakter zaafları ve kalplerinin safiyeti yüzünden hep haksızlığa uğrayan, hep kaybeden yıldızlarına yapmak istediğiniz gibi. Aptallık, korkaklık, edilgenlik ve sünepeliğin iyilik gibi lanse edilmesi katlanılır şey değil.

Merve bu alemin en varlıklısı, en kudretlisi ve en kötüsü. Muhkem bir kale gibi olan lüks villasında yaşıyor. İdealize edilene uygun bir aile hayatına, yakışıklı ve kariyer sahibi bir kocaya, güzel ve prensesler gibi yetiştirilen bir kız çocuğuna, bir de yabancı uyruklu hizmetçiye sahip. Onun kariyeri ise bu aileyi, bu yaşam tarzını ebed müddet ayakta tutmak ve düşmanlarının zehirli sarmaşığa dolanıp boğulmalarını sağlamak. Yalnız düşmanları genelde kadınlar. Bazen azgın bir öfkeyle, bazen de pişkin bir sükunetle stilettosunun topuğuyla eziyor onları. Başta çok ayrıksı bir karakter gibi görünüyor ama ondan o kadar çok var ki etrafımızda.

Neyse efendim, bu Merve için hiç kimse güvenilir değil, başkalarının açıklarını biriktirmek ona göre en iyi yatırım. Her yeni sorun için birbirinden akla zarar taktikler geliştiriyor. Statüsünü ve iktidarını – ama asla huzurunu değil – korumak için başkalarınınkileri kırıp dökmekten kaçınmıyor. Onun yaraları yok mu? Hem de ne çok. Kötülük eğlenceli olabilir ama yara da açar kötü kişide. Mervemiz yaralarını gizlemeyi, açık vermemeyi tercih ediyor. Her işin üstesinden gelebileceğine inanıyor ve bunu yaparken sembolik olduğu kadar fiziksel şiddet uygulamaktan da çekinmiyor. Sınıfsal konumunun sağladığı şımarıkça bir özgüvene sahip. En fazla zarar verdikleri ise yukarıda vurguladığım gibi, “sistırlarım” dediği kadın arkadaşları. Onlarla hep rekabet içinde.

Bu cemaatte herkes bir vitrinde yaşıyor ve vitrini daha fazla ilgi görenler husumet çekiyorlar. Kadınlar arası ilişkiler söz konusu olduğunda, özellikle erkeklerin ama bir kısım kadının da dilinden düşmeyen, hatta hoşnutlukla sarf ettikleri “kadın kadının kurdudur” argümanı, dizinin mottosu adeta. Bu kadınlar bireysel çıkarlar üzerine kurulu arkadaşlıklarını kırıp döküp, çıkarları gerektirince yeniden inşa ediveriyorlar. İntikam arzusu bütün başka hislerin, ilişki biçimlerinin önüne geçiyor. İntikam gününün gelip çatmasını beklerlerken, iyi diye lanse edilenlere düşen başını omuzlarının arasına alıp bir köşeye sinmek oluyor. Sonra giderek onlar da kötücülleşiyorlar. Önce, neden hep kötüler galebe çalıyor, diye esef ederken, sonra idrak ediyorsunuz kötünün yaydığı enerjinin efsunlu olduğunu. Masaya yumruğunu vuran, bas bas bağıran, korkutan, sindiren, anlayışlı, eşitlikçi ve yumuşak başlı olanı mağlup ediyor. Kötünün borusu ötüyor, sözü geçiyor.

Bütün bunlar, söz konusu diziyi izlenir ve sonraki bölümünü merak edilir kılıyor. Amenna. Ama beni asıl şaşırtan ve üzen, Merve’nin çoğunluğu kadınlardan oluşan bir fan kitlesi olması. Bu yazı için bakınırken, Merve gibi olabilmek için taktikler sıralayan bir siteye bile denk geldim. Akran zorbalığı çocuklar ve ergenler için hep bela olmuştur. Çünkü, özellikle çocuklarda merhamet ve empati duygusu çok geç gelişir. Bunun için büyükler tarafından yönlendirilmeleri gerekir. Ama dikkat ederseniz, akran zorbalığının yaşı yok. Son yıllarda sıkça şikayet etmeye başladığımız mobbing, flört şiddeti, taciz gibi fiiller akran zorbalığının birer uzantısı. Kötüye tutulmak da çağımızın hastalığı.

Yazının Tamamı

Günün Haberleri

More in Editörün Seçtikleri